Gäste 2013

Lovers So Entwined

Regie

Coco Wertheim (VCA)

The Funeral Of Harald Kramer

Regie

Marc Schlegel (UMDK)

The Funeral Of Harald Kramer

Produktionsdesign

Desiree Salvador (UMDK)

The Funeral Of Harald Kramer

Produzent

Philipp Grandits (UMDK)

Michael S., Re-collected

Regie

Steven Swirko (UMDK)

Sadness Dark Beast

Regie

Florian Berutti (INSAS)

Thank You For Calling

Regie

Régis Coussot (INIS)

Noah

Regie

Walter Woodman (RUT)

Firecrackers

Regie

Jasmin Mozaffari (RUT)

Firecrackers

Produzentin

Caitlin Grabham (RUT)

Who We Are

Regie

Maxime Michaud (UQAM)

Exile

Regie

Vladilen Vierny (FÉMIS)

Run

Regie

Romain Laguna (FÉMIS)

Run

Script supervisor

Emma Benestan (FÉMIS)

What Makes Me Take The Train

Regie

Pierre Mazingarbe (FRESNOY)

Gust

Regie

Manuel Bolanos (FÉMIS)

Four Hours Barefoot

Regie

Ico Costa (FRESNOY)

One Man Loved Me

Regie

Ani Urushadze (TAFU)

Endless Day

Regie

Anna Ewert (HFF/M)

Endless Day

Produzentin

Isabelle Bertolone (HFF/M)

Don't Hit The Ground

Regie

Mia Spengler (FABW)

Don't Hit The Ground

Buch

Stefanie Schmitz (FABW)

Don't Hit The Ground

Produzentin

Rebecca Schröder (FABW)

Don't Hit The Ground

Kamera

Jan Marcello Kahl (FABW)

Blue Dream

Regie

Malte Stein (HFF/P)

Christmas Is Dead

Regie

Alisa Wimmer (FHN)

June Begins

Regie

Kerstin Neuwirth (KHM)

Me, Today

Regie

Yatri Niehaus (HFF/M)

Breathtaking

Regie

Andreas Bruns (FABW)

Breathtaking

Produzent

Dominko Gudelj (FABW)

Behind The Scenery

Kamera

Holger Kettner

Behind The Scenery

Regie

Laura Geiger

Class Reunion

Regie

Sebastian Stojetz (HFF/M)

Class Reunion

Anna Maier

(HFF/M)

Class Reunion

Vanessa Kaut

(HFF/M)

Hofbräu: Close to Heaven

Regie

Adrian Campean (HFF/M)

Hofbräu: Close to Heaven

Regie

Mateusz Smolka (HFF/M)

After Work

Regie

Julian Witt (HFF/M)

After Work

Produzentin

Marina Voeth (HFF/M)

Applause!

Regie

Artjom Baranov (HFF/M)

Refuge

Regie

Erec Brehmer (HFF/M)

Refuge

Produzentin

Christiane Herzog (HFF/M)

Little Che

Regie

Leonie Kurz (HFF/M)

Little Che

Produzentin

Annika Kober (HFF/M)

Little Che

Kamera

Franz Kastner (HFF/M)

6 vs. 6

Regie

Pius Neumeier (HFF/M)

Sobota

Regie

Marie Scheidt (HFF/M)

Kosta

Regie

Anja Scharf (HFF/M)

Shoot Me!

Regie

Benedikt Schwarzer (HFF/M)

Shoot Me!

Regie

Narges Shahid Kalhory (HFF/M)

The Dual

Kamera

Sahil Bhardwaj (FTII)

Babaga

Regie

Gan de Lange (JSFS)

In Praise Of The Day

Regie

Oren Adaf (JSFS)

The Forgotten

Regie

Ehab Tarabieh (JSFS)

Fable Of A Blood-drained Girl

Regie

Alejandro Iglesias (CCC)

To Put Together A Helicopter

Regie

Izabel Acevedo (CCC)

Rogalik

Regie

Pawel Ziemilski (PWSFT)

Rhoma Acans - Gypsy Eyes

Regie

Leonor Teles (ESTC)

My Father's Truck

Regie

Mauricio Osaki (NYU)

Timothy

Regie

Marc Martínez Jordán (ESCAC)

Timothy

Produktionsdesign

Hodei Del Barrio (ESCAC)

Hylas And The Nymphs

Regie

Lisa Brühlmann (ZHDK)

Warrior

Regie

Patrick Meury (HSLU)

Alfonso

Regie

Jan-Eric Mack (ZHDK)

No Signs

Regie

Muriel Kunz (HSLU)

Balazher. Correcting Reality

Regie

Lesia Kordonets (ZHDK)

The Mass Of Men

Schnitt

Alice Petit (NFTS)

Cocoons

Regie

Joasia Goldyn (NFTS)

Good Night

Regie

Muriel d'Ansembourg (LFS)

Iceberg

Regie

Kostas Gerampinis (LFS)

Orange Charlie

Regie

Benjamin Bee (LFS)

Moonlighting

Regie

Jonas Zimmermann (WFS)

Auschwitz On My Mind

Regie

Assaf Machnes (MFS)

Light Me Up

Regie

Ryan Walton (CUSFT)

Octopus

Regie

Paul Villanova (BUCOC)

Scoundrels

Regie

David Figueroa -Garcia (CUNY)

Davit Janelidze (TAFU, Georgien)

Film

One Man Loved Me

Jaba Sikharulidze (TAFU, Georgien)

Film

One Man Loved Me

Laurentiu Damian (UNATC, Romania)

Film

The Pill Of Happiness

Michal Conford (RUT, Canada)

Filme

Firecrackers, Noah

Peter Kuczinski (FABW, Germany)

Film

Don't Hit The Ground

Peter Hort (WFS, UK)

Film

Moonlighting

Edith Flückiger (HSLU, Switzerland)

Filme

No Signs!, Warrior

Hemant Sharda (NFTS, UK)

Filme

Cocoons, The Mass Of Men