Gäste 2016

THE CORN IS FLOWERING

Regie

Dongmei Li (VCA)

THE KANGAROO GUY

Regie

Joel Loxton (AFTRS)

WOOF!

Regie

Nina Buxton (VCA)

CREATURES

Regie

Camille Mol (IAD)

CLIMATE CLIPS - THE END

Regie

Blagovest Danov (NATFA)

[OUT OF FRA]ME

Regie

Sophie Linnenbaum (FUB)

AGE

Regie

Nancy Camaldo (HFF München)

AGE

Regie

Veronika Hafner (HFF München)

THE BALLAD OF ELLA PLUMMHOFF

Regie

Barbara Kronenberg (KHM)

BOAT PEOPLE

Regie

Paul Meschùh (HFF München)

CHILD

Regie

Viktor Stickel (FABW)

CLIMATE CLIPS - ETERNAL SUMMER

Regie

Benjamin Pfohl (HFF München)

ERIC THE SOLDIER

Regie

Charlotte Funke (HFF München)

HOFBRÄU TROPHY - MY SUMMER LOVE

Produzent

Wolf Romberg (Athanor Akademie)

HOFBRÄU TROPHY - MY SUMMER LOVE

Regie

Maximilian Sachsse (Athanor Akademie)

HOMEWORK

Regie

Annika Pinske (DFFB)

INVENTION OF TRUST

Regie

Alex Schaad (HFF München)

MAMAN AND THE OCEAN

Maske

Nora Conradi (HMS)

MAMAN AND THE OCEAN

Kamera

Felix Striegel (HMS)

MAMAN AND THE OCEAN

Regie

David Wagner (HMS)

MAYDAY RELAY

Regieassistenz

Lene Fritz (FABW)

MAYDAY RELAY

Editor

David Kuruc (FABW)

MAYDAY RELAY

Regie

Florian Tscharf (FABW)

MOONJOURNEY

Regie

Chiara Grabmayr (HFF München)

OVER PRESSURE

Regie

Sebastian Binder (KHM)

OVER PRESSURE

Regie Assistenz & Kamera

Fred Schirmer (KHM)

PASSENGER

Hauptdarstellerin

Stephanie Lexer

TAKEOFF

Regie

Steffen Heidenreich (FUB)

TAKEOFF

Produktion

Tobias Ketelhut (FUB)

TARFALA

Regie

Johannes Östergard (HFF München)

TIME TO DIE, MOTHERFUCKERS

Regie

Annika Sehn (HFF München)

VOICEMAIL

Regie

Erec Brehmer (HFF München)

THE WORLD WE LIVE IN

Regie

Hanna Fischer (FABW)

THE WORLD WE LIVE IN

Regie

Sofiia Melnyk (FABW)

THE WORLD WE LIVE IN

Produktion

Juliane Walther (FABW)

AFTER THE REUNION

Regie

Kirsikka Saari (UIAH)

BLESSINGS

Regie

Lisa Myllymäki (UIAH)

CLIMATE CLIPS - YO MAMA

Regie

Elvira Blumfelde (TAMK)

THE MAUSOLEUM

Regie

Lauri Randla (MUAS)

GABBER LOVER

Drehbuch

Marlene Post (FEMIS)

ANNA

Regie

Or Sinai (JSFS)

BORDERLINE

Regie

Dmitry Konoplov (MFA)

LAST ROUND

Regie

Ziv Mamon (MFA)

MUSHKIE

Regie

Aleeza Chanowitz (JSFS)

THE BABYSITTER

Regie

Frédéric Chalté (UQAM)

CLARA

Regie

Francis Papillon (INIS)

TORTELLINI

Regie

Kevin T. Landry (INIS)

BARK

Regie

Paloma Rincón (UNAL)

SYNCHRONOUS

Regie

Ricardo Fernández Jiménez (UNAL)

THE BURDEN OF MEMORY

Regie

Albert Meisl (UMDK)

HOFBRÄU TROPHY - A DIFFERENT POINT OF VIEW

Regie

Christoffer Borggren (Fachhochschule Salzburg)

HOFBRÄU TROPHY - A GENIESSER

Regie

Rupert Höller (UMDK)

HOFBRÄU TROPHY - A GENIESSER

Regie

Bernhard Wenger (UMDK)

PUSSY

Regie

Renata Gasiorowska (PWSFTviT)

TENDERNESS

Regie

Emilia Zielonka (GSF)

CINDERELLA

Regie

Alexander Zubovlenko (VGIK)

DIGITAL IMMIGRANTS

Regie

Dennis Stauffer (ZHdK)

JULIAN

Regie

Julia Furer (HSLU)

MILLIMETERLE

Regie

Pascal Reimann (ZHdK)

GLANCES OF CLOSED EYES

Regie

Dora Filipovic (FDU)

SEARCHING FOR WIVES

Regie

Zuki Tobgye (LCA)

MATER SALVATORIS

Regie

Marc Barceló (ESCAC)

CHESTER

Regie

Shaun Swift (UNCSA)

YOU ARE HERE

Regie

Wes Palmer (BUCOC)

DEADLY DINNER DATE

Regie

Lucyus Ribas (LFA)

FISHWITCH

Regie

Adrienne Dowling (NFTS)